Karviná je lázeňské a univerzitní město s hornickou historií v Moravskoslezském kraji o rozloze 57,49 km2 a přibližně s 50 tisíci obyvately ležící na řece Olši. Ve městě působí fotbalové kluby MFK Karviná a TJ Lokomotiva Louky. Házenkářské kluby HCB Karviná a MHK Taeda Karviná. Z Karviné rovněž pochází bývalý profesionální tenista a daviscupový reprezentant Radek Štěpánek.
Důležité kontakty | |
---|---|
Integrovaný záchranný systém | 112 |
Záchranná služba | 155 |
Pohotovost | 596 383 399 |
Zubní pohotovost | 596 383 484 |
Policie | 158 |
Městská policie | 156, 596 311 649 |
Hasiči | 150 |
- Městské části
- Doprava
- Ubytování v Karviné
- Karvinská obchodní centra
- Zdravotní péče
- Vzdělání
- Zaměstnání
- Podnikání
- Kultura
- Sport
- Hornictví
- Lázeňství
- Volný čas
Městské části
Karviná vznikla 22. února 1949 sloučením Fryštátu, Karvinné, Darkova, Ráje a Starého Města. Městské části Karviné dostaly jména Město, Doly, Darkov, Ráj a Staré Město. V roce 1971 se sídliště Nové Město, Mizerov a Hranice odtrhla od městské části Město a stala se samostatnými městskými částmi. Městské části Město se ve stejném roce vrátilo jméno Fryštát. Poslední městskou části Karviné se v roce 1975 staly Louky.
K prvnímu sloučení Fryštátu, Karvinné, Darkova, Ráje a Starého Města v Karwin-Freistadt sice došlo už za protektorátu v roce 1939, ale hned po osvobození od okupantů v květnu 1945 získali Fryštát, Karvinná, Darkov, Ráj a Staré Město zpět svou samostatnost.
Pokud jde o původní Karvinnou ještě se dvěma n a dnešní městskou část Karviná 2 – Doly už jen s jedním n neodmyslitelně spjatou s těžbou černého uhlí a ještě předtím s pasáčky krav dostáváme se až do roku 1305, ze kterého pochází prozatím nejstarší písemná zmínka o tehdy ještě vsi s pár sty obyvately.
Nejstarší zmínka o Fryštátu a dnešní městské části Karviná 1 – Fryštát pochází z roku 906, ve kterém se ještě na svém původním místě ve Starém Městě a dnešní městské části Karviná 5 – Staré Město začal formovat okolo hradiště Čulla.
- Karviná 1 – Fryštát
- Karviná 2 – Doly
- Karviná 3 – Darkov
- Karviná 4 – Ráj
- Karviná 5 – Staré Město
- Karviná 6 – Nové Město
- Karviná 7 – Mizerov
- Karviná 8 – Hranice
- Karviná 9 – Louky
Doprava
V Karviné jezdí 10 autobusových linek městské hromadné dopravy. 511, 512, 513, 514, 515, 516, 517, 518, 519 a 520. Spojení Karviné s Ostravou zajišťují 2 autobusové linky meziměstské hromadné dopravy. 531 a 532. Linka 531 jezdí od pondělí do neděle a končí na Hranečníku. Linka 532 jezdí od pondělí do pátku a končí na ÚANu. Jízda trvá přibližně půl hodiny.
Do městské i meziměstské hromadné dopravy se nastupuje předními dveřmi a jízdenky se platí u řidiče v hotovosti (20 Kč), bezhotovostně platební kartou nebo za zvýhodněnou cenu Odiskou (12 Kč). Přestup do 45 minut stojí 1 Kč. K výstupu slouží prostřední a zadní dveře.
Pro mimokarvinské jsou klíčové zastávky Fryštát – Autobusové nádraží před budovou hlavního nádraží a Nové Město – Obchodní dům v centru města. Obě jsou obsluhovány městskou i meziměstskou hromadnou dopravou a z obou je dostupná celá Karviná.
Více jak 50 let jezdily mezi Karvinou a Ostravou po úzkorozchodné trati (760 mm) tramvaje. První tramvaj vyjela 6. dubna 1909 a poslední 31. května 1961.
- Autobus č. 511 – Směr Hranice
- Autobus č. 512 – Směr Nové Město
- Autobus č. 513 – Staré Město, Ráj
- Autobus č. 514 – Ráj, Staré Město
- Autobus č. 515 – Darkov, Staré Město
- Autobus č. 516 – Směr Hranice
- Autobus č. 517 – Autobusové nádraží, Lázně Darkov
- Autobus č. 518 – Směr Nové Město
- Autobus č. 519 – Směr Na Kopci
- Autobus č. 520 – Směr Urnový háj
- Autobus č. 531 – Karviná, Ostrava (Hranečník)
- Autobus č. 532 – Karviná, Ostrava (ÚAN)
- České dráhy – Karviná – Hlavní nádraží, Ostrava – Hlavní nádraží
Ubytování v Karviné
Hotely, penziony a ubytovny v Karviné. Levné ubytování na ubytovnách. Ubytování pro rodiny s dětmi a turisty v soukromí v penzionech. Ubytování pro sportovce, podnikatele a náročnější klientelu v hotelích. Krátkodobé i dlouhodobé ubytování.
Karvinská obchodní centra
Zdravotní péče
- Nemocnice s poliklinikou
- Karvinská hornická nemocnice
- Poliklinika
Vzdělání
- Gymnázium
- Střední škola techniky a služeb
- Střední odborná škola ochrany osob a majetku
- Obchodní akademie
- Střední průmyslová škola
- Střední zdravotnická škola
- Slezská univerzita
Zaměstnání
Podnikání
Kultura
Sport
V Karviné jsou zastoupeny oba národní sporty. Fotbal a hokej. S Karvinou je však neodmyslitelně spjata i házená. Výraznou stopu ve světě sportu zanechal tenista Radek Štěpánek.
Aktivně ve městě působí dva fotbalové kluby, dva hokejové kluby a dva házenkářské kluby.
V minulosti ve městě působily fotbalové kluby FC Karviná, FK KD Karviná, TJ VOKD – Slovan Darkov a SK Fryštát. Hokejové kluby HK Baník Karviná, HC Býci Karviná a HC Baník Karviná.
Zázemí karvinským sportovním klubům poskytuje:
Hornictví
Těžba černého uhlí začala na území dnešní městské části Karviná 2 – Doly v roce 1776 po nálezu dvou slojí na kopci Čechovice.
- Důl ČSA
- Důl Darkov
- Důl ČSM – Sever
- Důl ČSM – Jih
Napsat komentář