Karviná

Karviná je lázeňské a univerzitní město s hornickou historií v Moravskoslezském kraji o rozloze 57,49 km2 a přibližně s 50 tisíci obyvately ležící na řece Olši. Ve městě působí fotbalové […]

Karviná je lázeňské a univerzitní město s hornickou historií v Moravskoslezském kraji o rozloze 57,49 km2 a přibližně s 50 tisíci obyvately ležící na řece Olši. Ve městě působí fotbalové kluby MFK Karviná a TJ Lokomotiva Louky. Házenkářské kluby HCB Karviná a MHK Taeda Karviná. Z Karviné rovněž pochází bývalý profesionální tenista a daviscupový reprezentant Radek Štěpánek.

Důležité kontakty
Integrovaný záchranný systém 112
Záchranná služba 155
Pohotovost 596 383 399
Zubní pohotovost 596 383 484
Policie 158
Městská policie 156, 596 311 649
Hasiči 150

Městské části

Karviná vznikla 22. února 1949 sloučením Fryštátu, Karvinné, Darkova, Ráje a Starého Města. Městské části Karviné dostaly jména Město, Doly, Darkov, Ráj a Staré Město. V roce 1971 se sídliště Nové Město, Mizerov a Hranice odtrhla od městské části Město a stala se samostatnými městskými částmi. Městské části Město se ve stejném roce vrátilo jméno Fryštát. Poslední městskou části Karviné se v roce 1975 staly Louky.

K prvnímu sloučení Fryštátu, Karvinné, Darkova, Ráje a Starého Města v Karwin-Freistadt sice došlo už za protektorátu v roce 1939, ale hned po osvobození od okupantů v květnu 1945 získali Fryštát, Karvinná, Darkov, Ráj a Staré Město zpět svou samostatnost.

Pokud jde o původní Karvinnou ještě se dvěma n a dnešní městskou část Karviná 2 – Doly už jen s jedním n neodmyslitelně spjatou s těžbou černého uhlí a ještě předtím s pasáčky krav dostáváme se až do roku 1305, ze kterého pochází prozatím nejstarší písemná zmínka o tehdy ještě vsi s pár sty obyvately.

Nejstarší zmínka o Fryštátu a dnešní městské části Karviná 1 – Fryštát pochází z roku 906, ve kterém se ještě na svém původním místě ve Starém Městě a dnešní městské části Karviná 5 – Staré Město začal formovat okolo hradiště Čulla.


Doprava

V Karviné jezdí 10 autobusových linek městské hromadné dopravy. 511, 512, 513, 514, 515, 516, 517, 518, 519 a 520. Spojení Karviné s Ostravou zajišťují 2 autobusové linky meziměstské hromadné dopravy. 531 a 532. Linka 531 jezdí od pondělí do neděle a končí na Hranečníku. Linka 532 jezdí od pondělí do pátku a končí na ÚANu. Jízda trvá přibližně půl hodiny.

Do městské i meziměstské hromadné dopravy se nastupuje předními dveřmi a jízdenky se platí u řidiče v hotovosti (20 Kč), bezhotovostně platební kartou nebo za zvýhodněnou cenu Odiskou (12 Kč). Přestup do 45 minut stojí 1 Kč. K výstupu slouží prostřední a zadní dveře.

Pro mimokarvinské jsou klíčové zastávky Fryštát – Autobusové nádraží před budovou hlavního nádraží a Nové Město – Obchodní dům v centru města. Obě jsou obsluhovány městskou i meziměstskou hromadnou dopravou a z obou je dostupná celá Karviná.

Více jak 50 let jezdily mezi Karvinou a Ostravou po úzkorozchodné trati (760 mm) tramvaje. První tramvaj vyjela 6. dubna 1909 a poslední 31. května 1961.


Ubytování v Karviné

Hotely, penziony a ubytovny v Karviné. Levné ubytování na ubytovnách. Ubytování pro rodiny s dětmi a turisty v soukromí v penzionech. Ubytování pro sportovce, podnikatele a náročnější klientelu v hotelích. Krátkodobé i dlouhodobé ubytování.


Karvinská obchodní centra


Zdravotní péče

  • Nemocnice s poliklinikou
  • Karvinská hornická nemocnice
  • Poliklinika


Vzdělání

  • Gymnázium
  • Střední škola techniky a služeb
  • Střední odborná škola ochrany osob a majetku
  • Obchodní akademie
  • Střední průmyslová škola
  • Střední zdravotnická škola
  • Slezská univerzita


Zaměstnání


Podnikání


Kultura


Sport

V Karviné jsou zastoupeny oba národní sporty. Fotbal a hokej. S Karvinou je však neodmyslitelně spjata i házená. Výraznou stopu ve světě sportu zanechal tenista Radek Štěpánek.

Aktivně ve městě působí dva fotbalové kluby, dva hokejové kluby a dva házenkářské kluby.

V minulosti ve městě působily fotbalové kluby FC Karviná, FK KD Karviná, TJ VOKD – Slovan Darkov a SK Fryštát. Hokejové kluby HK Baník Karviná, HC Býci Karviná a HC Baník Karviná.

Zázemí karvinským sportovním klubům poskytuje:


Hornictví

Těžba černého uhlí začala na území dnešní městské části Karviná 2 – Doly v roce 1776 po nálezu dvou slojí na kopci Čechovice.


Lázeňství


Volný čas